Erkenci Ku
Meclis'te bedelli askerlik düzenlemesi görüşmeleri başladı
155 bin 350 kişinin pasaportundaki iptal şerhi kaldırıldı
FETÖ tutuklusu ABD'li rahip Brunson'a adli kontrol
Bu haber 2018.05.01, 07 tarihinde eklendi. 1116 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TRT yayın hayatına başlayalı 54 yıl oldu

TRT yayın hayatına başlayalı 54 yıl oldu Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu 1 Mayıs 1964’te kuruldu. TRT, bugün 14 televizyon 14 radyosuyla, farklı kıtalara onlarca dilde yayın yapan büyük bir yayın ağı.


Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), özel yasayla özerk tüzel bir kişiliğe sahip olarak, devlet adına radyo ve televizyon yayınları yapmak amacıyla 1 Mayıs 1964’te kuruldu.

İlk deneme televizyon yayını 31 Ocak 1968’de, Ankara Mithatpaşa Stüdyosu’nda yapıldı. Yayınlar haftada 3 gün, üçer saat olarak başladı. Bir yıl sonra haftada 4 güne çıktı. 1970’de İzmir Televizyonu, 1971’de İstanbul Televizyonu faaliyete geçti.

Astronotların Ay’a ayak basmasından, Zeki Müren’in Ankara’da verdiği konsere kadar birçok farklı konu ekranlara canlı yayınla taşındı. 20 Temmuz 1974’de başlayan Kıbrıs Barış Harekatı’ndan tüm Türkiye ve Avrupa, TRT yayınlarıyla haberdar oldu.

Renkli yayına geçiş

1974 yılına gelindiğinde Televizyon yayınları artık haftanın her gününü kapsıyordu. Televizyon evlerin başköşesindeki yerini de almıştı. Ülke nüfusunun %55’i (19 milyon) tarafından izlenir oldu.

Türkiye ilk kez 1975’te TRT’nin organizasyonuyla Eurovision Şarkı ve Beste Yarışması’na katıldı.

Giderek artan yayın saatleri ile birlikte ekran, 31 Aralık 1981 yılbaşı gecesinden itibaren renklenmeye başladı ve 1984 yılında tamamen renkli yayına geçildi.

1986’da TRT-2 açıldığında izleyiciler artık bir alternatif kanala sahip olmuştu. 

Bundan sonraki yıllarda art arda yeni kanallar yayına girdi. TBMM TV, TRT Çocuk, TRT Türk, TRT Haber, TRT AVAZ, TRT KÜRDİ, TRT Müzik, TRT Spor, TRT Okul, TRT Diyanet, TRT Belgesel, TRT-El-Arabia ve dünyaya sessizlerin sesini duyuran İngilizce kanal TRT WORLD... 

TRT, bugün 14 televizyon kanalı, 14 radyo kanalı, web siteleri, 5 basılı dergisiyle Türkiye ve dünyaya yayın yapıyor. TRT Arşiv sitesiyle Türkiye’yi 54 yılda oluşan görsel hafızasıyla buluşturuyor. 

Türk kültürüne, sanatına ve eğitimine önemli destek sağlayan TRT güvenilir haberciliğin de adresi. Farklı dillerde yaptığı uluslararası yayınlarıyla da Türkiye’nin gücünü, sesini tüm dünyaya yansıtmaya devam ediyor.

Kaynak: TRT Haber
 


Haber Kaynağı :
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Diğer Videolar
EN ÇOK OKUNANLAR
24 Haziran Seçiminde Kim cumhur Başkanı Olsun?
Doğu Perinçek
Selahattin Demirtaş
Muharrem İnce
Temel Karamollaoğlu
Recep Tayyip Erdoğan
Meral Akşener
sanalbasin.com üyesidir
haber