Erkenci Ku
Meclis'te bedelli askerlik düzenlemesi görüşmeleri başladı
155 bin 350 kişinin pasaportundaki iptal şerhi kaldırıldı
FETÖ tutuklusu ABD'li rahip Brunson'a adli kontrol
Bu haber 2018.04.01, 07 tarihinde eklendi. 1525 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rus diplomatlardan ilk grup Washington Büyükelçiliği’nden ayrıldı

Rus diplomatlardan ilk grup Washington Büyükelçiliği’nden ayrıldı Batı ile Rusya arasındaki casus krizi diplomatlar üzerinden sürüyor. ABD’nin sınır dışı etme kararı aldığı Rus diplomatlardan ilk grup Washington Büyükelçiliği'nden ayrıldı.


İngiltere ile Rusya arasındaki casus krizi uluslararası boyut kazandı.

Çifte ajan Sergei Skripal ile kızına yönelik kimyasal saldırının yol açtığı krizde, savaş diplomatlar üzerinden yürütülüyor.

Rus diplomatları sınır dışı etme kararları ardı ardına geldi. 20'den fazla ülke 130'dan fazla Rus diplomatı sınır dışı etti.

Moskova'ya doğru yola çıkacaklar

ABD’nin sınır dışı kararı aldığı 60 Rus diplomattan ilk grup aileleriyle birlikte Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’nden ayrıldı.

Kendileri için gönderilen iki özel uçakla Moskova’ya doğru yola çıkacaklar. Öte yandan Rusya'nın Seattle Konsolosluğu da kapatıldı. 

Konsolosluk çalışanları ise 2 Nisan tarihine kadar ABD topraklarını terk etmek ve tüm belgeleri ve öğeleri binadan çıkarmak zorunda.

Rusya'dan misilleme

Moskova ise misilleme yaparak 60'ı Amerikalı olmak üzere 150'den fazla diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

50 İngiliz diplomatını daha sınırdışı etti

Cuma günü 23 ülkeden 59 diplomatı sınırdışı etti. Ardından bu sayıya 50'den fazla İngiliz diplomatı da eklendi. Bu diplomatlara da ülkeyi terketmeleri için 1 ay süre tanıdı.

Rus yolcu uçağı didik didik arandı

Kriz diplomatlarla kalmadı. Londra'ya inen bir Rus yolcu uçağının didik didik aranması, Rusya büyükelçiliğini harekete geçirdi.

Londra'daki Rus büyükelçiliği, aramanın uluslararası hukuka aykırı olduğunu ileri sürdü.

Skripal krizi nasıl patlak verdi?

Rusya ile Batı arasında İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan en ciddi casus krizi Avrupa'yı Soğuk savaş yıllarına döndürdü.

Herşey Rus ajan Sergey Skripal'in  4 Mart'ta Salibury'da bir bankta bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmasıyla başladı. 

Saldırının sinir gazıyla düzenlendiği ortaya çıktı. 66 yaşındaki Skripal hala yoğun bakımda. Kızı Yuliya Skipral'ın sağlık durumu ise kritik seviyeden iyiye doğru gidiyor.

Çift taraflı casus Sergey Skripal ve kızının İngiltere'de kimyasal silahla saldırıya uğraması olayı ile ilgili olarak, 17 ülke eş zamanlı açıklama yaparak, olaydan Rusya'yı sorumlu tuttu.

İngiltere, Skripal ile kızının zehirlenmesinden sorumlu tuttuğu Rusya'ya karşı bir dizi yaptırım kararı aldı ve ilk adımda 23 diplomatı sınır dışı etti. Rusya da cevap olarak aynı sayıda İngiliz diplomatı sınır dışı etti.

İngiliz polisi, Skripal ile kızının, evinde saldırıya uğradığını düşünüyor. Zira sinir gazı yoğun olarak evlerinin kapısında bulundu.

İngiliz polisi, saldırıyı Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin talimatıyla, eski KGB koruması Andrei Lugovoy ile bir başka Rus vatandaşı Dimitri Kovtun'un yaptığını düşünüyor. 

Kaynak: TRT Haber


Haber Kaynağı :
Yazdır Paylaş
ETİKETLER : skripal casus abd
Diğer Haberler
Diğer Videolar
EN ÇOK OKUNANLAR
24 Haziran Seçiminde Kim cumhur Başkanı Olsun?
Doğu Perinçek
Selahattin Demirtaş
Muharrem İnce
Temel Karamollaoğlu
Recep Tayyip Erdoğan
Meral Akşener
sanalbasin.com üyesidir
haber