Meclis'te bedelli askerlik düzenlemesi görüşmeleri başladı
155 bin 350 kişinin pasaportundaki iptal şerhi kaldırıldı
FETÖ tutuklusu ABD'li rahip Brunson'a adli kontrol
10. BRICS Zirvesi Güney Afrika'da başladı
Bu haber 2018.03.01, 07 tarihinde eklendi. 2676 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anadolu'nun en büyük ahşap camisi yıllara meydan okuyor

Anadolu'nun en büyük ahşap camisi yıllara meydan okuyor Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde bulunan Anadolu'nun en büyük ahşap direkli camisi olma unvanına sahip 800 yıllık Ulu Camii, mimarisiyle hayran bırakıyor.


Selçukluların Sivrihisar'da bıraktığı en büyük izlerden biri olan Ulu Camii, Anadolu'nun en büyük ahşap direkli camisi olma özelliği taşıyor.

Yapımına 1231 yılında başlanan cami, dönemine bakıldığında, mimari açıdan kusursuzluğunu gözler önüne seriyor. 67 direk üzerine yapılmış caminin yaklaşık 800 yıllık geçmişi var.

Caminin yapılış süreciyle ilgili bilgi veren ve UNESCO geçici miras listesine alındığını dile getiren Sivrihisar Belediyesi rehberi Koray Faydacı, “1231 de yapımına başlanmış, 1274 de Mevlana'nın yakın arkadaşı Emirettin Mikail bitirmiştir. 1440 da Nasrettin Hoca’nın torunu bir tadilat yapmıştır. 800 yıllık bir camidir. Türkiye'deki camiler içinde en büyük ahşap direkli cami olma özelliğine sahip ve 2016 yılında UNESCO geçici miras listesine alındı” dedi.

"En az cami kadar değerli"

Caminin içerisindeki minberin en az cami kadar değerli olduğunu belirten rehber Faydacı, minberin Etnografya Müzesi'nde koruma altına alınan minberlerden daha sağlam olduğunu sözlerine ekledi.

Caminin döneminin en önemli ustalarından Hasan Bin Mehmet tarafından yapıldığını aktaran Koray Faydacı, günümüze kadar hem sağlam gelmesi hem de ustalığı açısından nadide bir eser olduğunu söyledi.

Bunlara ek olarak 800 yıllık caminin mimarisine dair bilgiler veren rehber Faydacı, “Çatısında 950 direk vardır. Pessinus antik şehrinden gelme mermer sütun başlıkları vardır. Çatısından örümcek gelmesini engelleyici devekuşu yumurtaları var. Tabanı 90 santim boşluk bırakılarak yapılmış, hava sirkülasyonu oluşturarak güve gelmesini engellemek için. 3 tane kapı girişi var. Karşılıklı 2 kapı kalabalık günlerde erkeklerin rahat girmesi için, ortada ayrıca bir kapı daha var. Kadınlar kısmı ayrıca yapılmış. O kapıdan girenler rahat bir şekilde erkeklere karışmadan kendi bölümüne geçebilir. Günümüzün şartları düşünüldüğünde o günler için çok değerli bir caminin içerisindeyiz” dedi.

"Ziyaretçi sayısı oldukça iyi"

Günümüzde de ibadete açık olan cami, içerisindeki atmosferin büyüleyiciliği ve heybetiyle her geçen gün daha fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Son dönemlerde caminin daha fazla ziyaretçi almasını çevre düzenlemesine bağlayan Faydacı, “İş yerlerinden dolayı camiyi görmek mümkün değildi. Etrafındaki iş yerleri kaldırılınca dört bir taraftan görünür hale geldi. UNESCO geçici miras listesine de alındıktan sonra daha çok ses getirdi ve duyuldu. Ziyaretçi sayısı oldukça iyi” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA


Haber Kaynağı :
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Diğer Videolar
Günlük Dözviz Kurları Araçları Dailyforex.com tarafından sağlanmaktadır.
EN ÇOK OKUNANLAR
24 Haziran Seçiminde Kim cumhur Başkanı Olsun?
Doğu Perinçek
Selahattin Demirtaş
Muharrem İnce
Temel Karamollaoğlu
Recep Tayyip Erdoğan
Meral Akşener
sanalbasin.com üyesidir
haber
toplistim.xyz toplist oToplist | Türkiye'nin Yeni Toplisti TOPlist