CHP’den 'sandık güvenliği' için mobil uygulama
Merkez Bankası'ndan repo faizi açıklaması
Fransa 24 Haziran seçimlerine hazır
2018 İtalya Bisiklet Turu’na ‘İsrail’ protestosu
Bu haber 2018.03.01, 05 tarihinde eklendi. 2749 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD firmaları silahlanmaya dur demek için harekete geçti

ABD firmaları silahlanmaya dur demek için harekete geçti ABD'li perakende devi Walmart ve ülkenin en büyük spor ürünleri perakende zinciri Dick's Sporting Goods silah satın alma yaş sınırını 18'den 21'e çekti.


Geçtiğimiz günlerde ABD'nin Florida eyaletinin Parkland şehrinde 17 kişinin canına mal olan lisedeki silahlı saldırı, ülkede bireysel silahlanma tartışmalarının fitilini ateşledi. 

Silahlanmanın önüne geçilmesi için ülkenin birçok noktasında protesto gösterileri düzenlenirken, dünyaca ünlü şirketler de konuyla ilgili düğmeye bastı. 

Yaş sınırlamasını 21'e çekti

Walmart silah satış politikasını değiştirdiğini şöyle açıkladı:

"Son zamanlardaki olaylar nedeniyle silah satışı politikamızı değerlendirdik. Bu nedenle, ateşli silahlar ve mühimmat satın alımı için yaş sınırlamasını 21'e çekiyoruz. Bunu en kısa sürede uygulamaya geçireceğiz." 

Ayrıca, taarruz tüfeğine benzeyen ancak öldürücü nitelikte olmayan simülasyon ve oyuncak silahlar Walmart'ın internet sitesinden kaldırılacak.

Walmart, modern av tüfeği satışlarını 2015'te durdurdu. ABD'nin Alaska eyaleti dışında tabanca satışı yapmıyor. Şirket sporculara ve avcılara "daha sorumlu biçimde" hizmet vermeye devam edeceği mesajını verdi.

Yetkililere reform çağrısı

ABD'nin en büyük spor ürünleri perakende zinciri Dick's Sporting Goods da şirketin ülkedeki mağazalarında silah satın alma yaş sınırını 21'e çekti.

Dick's Sporting Goods artık taarruz tüfeği, modern av tüfeği ve yüksek kapasiteli şarjör satışları yapmayacak.

ABD'li yetkililere ülkede silah reformu yapılması çağrısında bulunan firma, yetkililerin ülkede silah satın alma yaş sınırını 21'e çekmelerini ve taarruz silahlarının satışını yasaklamaları gerektiğini düşünüyor. 

Firma, ülkede silah satın almak isteyen tüketicilerin geçmişlerinin daha iyi araştırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Florida'daki lise saldırısı

Florida eyaletinin Broward bölgesindeki Parkland kentinde, 19 yaşındaki Nikolaus Cruz tarafından 14 Şubat'ta Stoneman Douglas Lisesi'ne düzenlenen silahlı saldırıda 17 kişi hayatını kaybetmişti.

Cruz saldırıda AR-15 tarzı yarı otomatik taarruz tüfeği kullanmış ve silahı yasal olarak temin etmişti.

ABD genelinde yaklaşık 56 bin lisanslı silah satış mağazası var.

Kaynak: AA, TRT Haber


Haber Kaynağı :
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Diğer Videolar
Günlük Dözviz Kurları Araçları Dailyforex.com tarafından sağlanmaktadır.
Başkanlık sistemine Geçelim Mi ?
Hayır
Evet
sanalbasin.com üyesidir
haber
toplistim.xyz toplist oToplist | Türkiye'nin Yeni Toplisti TOPlist