Meclis'te bedelli askerlik düzenlemesi görüşmeleri başladı
155 bin 350 kişinin pasaportundaki iptal şerhi kaldırıldı
FETÖ tutuklusu ABD'li rahip Brunson'a adli kontrol
10. BRICS Zirvesi Güney Afrika'da başladı
Bu haber 2018.01.01, 19 tarihinde eklendi. 1414 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Libya'da şiddet eylemlerinin 2017 bilançosu ağır: 433 ölü

Libya'da şiddet eylemlerinin 2017 bilançosu ağır: 433 ölü Libya'da 2017'de yaşanan çatışma, şiddet eylemleri ve yasa dışı infazlar sırasında yüzlerce insan yaşamını yitirdi.


Merkezi Trablus'ta bulunan sivil toplum kuruluşu İnsan Hakları Ulusal Komitesince hazırlanan senelik raporda, "Ülkede 2017 boyunca yaşanan çatışma, şiddet eylemleri ve yasa dışı infazlar sırasında 79'u çocuk, 10'u kadın, 433 kişi hayatını kaybetti." denildi.

Brak eş-Şatı, el-Ebyar, Kanfude, el-Berika, el-Hira, Terhune, Verşefane'de 201 yasa dışı infaz gerçekleştiği belirtilirken, "Bingazi, Derne ve Sirte kentlerindeki bombalı eylemlerde 157 sivil yaşamını yitirdi. Trablus, Sebha, Bingazi, Ez-Zaviye, Sabrata, El-Kura, Bevali, Hums kentlerindeki hedef gözetmeksizin düzenlenen saldırılar ve şiddet olaylarında ise 75 kişi öldü." açıklaması yapıldı.

143 kişiye keyfi tutuklama

Son bir yılda, 143 kişinin keyfi tutuklandığı, 186'sının kaçırıldığı kaydedilen raporda, gazeteci, aktivist ve insan hakları savunucuları aleyhinde keyfi gözaltı, şiddet ve tehdit gibi 34 yasa dışı eylemin kayıtlara geçtiği aktarıldı.

Raporda, haber ajansı, gazete, Arap ve yerel basın mensuplarının, Trablus, Bingazi ve Sebha kentlerinde gözaltı ve habere ulaşma haklarının ellerinden alınması gibi muamelelere maruz kaldığı vurgulanarak, Bingazi, Sebha, Zaviye, Trablus, Verşefane, Derne kentlerinde sağlık merkezlerine yönelik 15 saldırı eyleminin vuku bulduğu, sağlık personeli ile hastaların yaşamlarını tehdit ettiği belirtildi.

Yaklaşık 3,5 milyon insan yardıma muhtaç

Ülkedeki günlük yaşama ilişkin verilerin de yer aldığı raporda şu ifadeler kullanıldı:

"Vatandaşlar, hala insani kriz ve çok kötü yaşam şartlarıyla karşı karşıya. Ülke nüfusunun üçte biri, insani krizin yol açtığı sorunların etkisi altında. Libyalılar, güvenli gıda ve sağlık hizmetinden yoksun. Yaşam şartları ve insani durumun iyileşmesi için yardıma ihtiyacı olanların sayısı yaklaşık 3,5 milyona ulaştı. Bunların 391 bin 416'sı ülke içinde sığınmacı konumunda bulunuyor."

Raporda, bu krizin nedenleri arasında, "bölünmüşlük hali, mevcut siyasi ve ekonomik krizin çözümünün gecikmesi, şiddet ve çatışma olaylarının" yer aldığı aktarıldı.

Libya'daki siyasi tıkanıklık

Libya'da 17 Şubat 2011'deki devrimin ardından yaşanan siyasi istikrarsızlık ve karşıt gruplar arasındaki çatışmalar sonucu biri Tobruk'ta Temsilciler Meclisi (TM), diğeri Trablus'ta Milli Genel Kongre (MGK) olmak üzere iki meclis ve rakip yönetim ortaya çıkmıştı.

Birleşmiş Milletler'in (BM) girişimleriyle 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde varılan "Libya Siyasi Anlaşması" uyarınca Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi kurulmuştu. BM Güvenlik Konseyi 2259 sayılı kararla Başkanlık Konseyi'ni Libya'nın tek meşru temsilcisi olarak tanımış ancak konseyin sunduğu hükümet listeleri General Halife Hafter'in baskıları nedeniyle Tobruk'taki TM'de onaylanmadığı için süreç tıkanmıştı.

2011'den bu yana bazı silahlı gruplar arasında silahlı çatışmalara sahne olan Libya'da kendilerine ait silahlı güçleri olan hükümetler de iktidar mücadelesi veriyor.

Kaynak: AA


Haber Kaynağı :
Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
Diğer Videolar
Günlük Dözviz Kurları Araçları Dailyforex.com tarafından sağlanmaktadır.
EN ÇOK OKUNANLAR
24 Haziran Seçiminde Kim cumhur Başkanı Olsun?
Doğu Perinçek
Selahattin Demirtaş
Muharrem İnce
Temel Karamollaoğlu
Recep Tayyip Erdoğan
Meral Akşener
sanalbasin.com üyesidir
haber
toplistim.xyz toplist oToplist | Türkiye'nin Yeni Toplisti TOPlist