img
Free HTML5 by FreeHTMl5.co 2020.10.24, 07:55

Fransa'nın İslam'a hakaretine tepkiler büyüyor

Fransa'da bir öğretmen, öğrencilere Fransız dergisi Charlie Hebdo'da 2015 yılında yayımlanan Hazreti Muhammed'e ve İslam'a hakaret içeren karikatürleri gösterdi.

Öğretmenin öldürülmesi üzerine, bu kez bazı yerel idareler resmi binalara bu karikatürleri yansıttı. Fransız hükümetinin bu saygısızca davranışına İslam dünyasından tepkiler yağıyor.

Müslümanların duygularına yapılan sistematik saldırıyı kınıyoruz 

İslam İşbirliği Teşkilatı Fransa'nın bu tavrını kınadı. Yapılan açıklamada Hazreti Muhammed'in şahsının temsil ettiği dini sembollere hakaret ederek Müslümanların duygularına yapılan sürekli sistematik saldırıyı kınıyoruz denildi.

Açıklamada, özgürlük adı altında hiçbir dinin sembolüne hakaret edilmesinin kabul edilemeyeceği vurgulandı.

Macron yönetiminin Müslümanları hedef alması yerel yöneticileri de harekete geçirdi

Fransız ürünleri raflardan kaldırılıyor

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı kin, nefret ve şiddeti doğuracak siyasi söylemlerin vahim sonuçlara yol açabileceği uyarısı yaptı.

Fas'ta aktivistler, sosyal medyada profil fotoğraflarını değiştirdi, yerine Muhammed Resulullah yazısını koydu. Fransız mallarına boykot başlatarak, bütün Müslümanlara boykota katılma çağrısı yaptılar.

Katar'da da marketler, Fransız mallarını raflardan kaldırmaya başladı.

Fransız öğretmenin öldürülmesinin ardından Cumhurbaşkanı Macron ve birçok siyasetçi Müslümanları hedef gösteren açıklamalar yapmıştı.

Fransız polisi, ülke genelinde 50’den fazla cami ve derneğe baskın düzenlemişti.

Etiketler: Fransa
Haber Kaynağı :
Son Dakika